FREE Shipping on orders over $100
1.800.773.5331

MOST HELPFUL CUSTOMER REVIEWS | See All Reviews

  • A great price for a very essential product!

    • Price
    • Value
    • Quality
    3 of 6 people found this review helpful

    I just ordered four of these cans to add to my stockpile along with the non-fat instant milk i had ordered from you previously. Calcium is so important for maintaining our health. Thank you for this special offer!

    9/14/12

    Wendy

  • probably the best

    • Value
    • Quality
    • Price
    9 of 10 people found this review helpful

    I've ordered probably 10 milk and milk substitutes to try them out to put something up on the shelf that's good. Do not miss out on this product. The gold standard to powdered milk (easy to get / mix) is Carnation. Carnation mixes easily, but as many might agree, tastes like stale cardboard water.

    Saratoga Farms Fortified Instant Milk is FANTASTIC. It doesn't mix quite as easily as Carnation, but will (mix, let stand a minute, mix again) and has a wonderful creamy texture. The other brands I've tried have not mixed with mixing, more mixing, swearing, then mixing, some Santeria and chicken sacrifices then mixing and swearing. Go no further than this product for long term storage.

    From The Ready Store:

    Eric, I edited the review so it was more clear as to what brand you were comparing the milk to.

    Thanks for the review!

    11/19/12

    eric

  • Childhood recipe

    • Value
    • Quality
    • Price
    1 of 3 people found this review helpful

    Does anyone remember crackers and milk for breakfast on a cold winter's day? Merely, heat the milk and pour over a bowl of saltine crackers that has a small amount of butter spread on the top. (It has to be saltines or else the flavor is dull without the salt). It is really good. We would eat this if we were sick with a cold or the flu too.

    11/27/12

    Beth

  • Great tasting & fantastic pricing!

    • Value
    • Quality
    • Price
    3 of 4 people found this review helpful

    The Saratoga Farms Fortified milk is delicious! I mixed up a quart right before bedtime and put in the refrigerate to chill overnight. I tried a glass for a taste test this morning, and I was very pleased with the flavor...and as one reviewer said, it's much better than the grocery store brands! Price? The BEST, especially if you take advantage of the free shipping offer. I compared our local pricing on Carnation from a big box store, and the Ready Store had a slightly better price per ounce, plus I have reliable long term storage in the #10 cans! Stock up today!!

    11/28/12

    Lee

  • price can't be beat

    • Price
    • Value
    • Quality
    0 of 1 people found this review helpful

    can not beat the price. it's hard to find dehydrated milk at such a good price, great for camping. I can put it away,and even if I don't go camping right away, the shelf life allows me not to worried about it going bad before I have a chance to use it.

    1/12/13

    AJ

  • great

    • Price
    • Value
    • Quality
    1 of 1 people found this review helpful

    tastes like milk

    1/26/13

    justin

  • A great product

    • Price
    • Value
    • Quality
    0 of 1 people found this review helpful

    You will be very happy to have this as the price of milk continues to rise.

    3/14/13

    Joseph

  • Great product

    • Price
    • Value
    • Quality
    1 of 2 people found this review helpful

    This is a great product. Load up on it while you can.

    3/16/13

    Barely getting by

  • Not What I Expected

    • Price
    • Value
    • Quality
    1 of 1 people found this review helpful

    Truthfully, I was expecting this product to taste horrible. However, I was completely surprised at how truly good this product tastes. It is even better tasting if it is refrigerated. Exceptionally handy to have around for cooking. I have recently used it because I needed milk for a recipe and was out (son drank the last). Just added water and BAM! Highly recommended.

    4/5/13

    William

  • Very nice

    • Price
    • Value
    • Quality
    1 of 2 people found this review helpful

    This is a great product to have on hand especially if you have children. It gives you the ability to have milk at a moment's notice.

    4/10/13

    Krysten

  • good product and good price

    • Price
    • Value
    • Quality
    1 of 1 people found this review helpful

    Good tasting, easy to make product thats much cheaper than store bought stuff. Tastes the same as store bought but is cheaper by volume and lasts a lot longer too. I keep a pantry can of this handy when returning from vacations to have milk when we need it and stores arent an option.

    4/11/13

    Brian

  • This is a smaller quantity than in the past.

    • Value
    • Quality
    • Price

    This can use to contain 80 servings, for five gallons. Now, only 50 servings are indicated . This will only yield three gallons. Of course, this makes it a much less attractive purchase at this price.

    From The Ready Store:

    In our constant review of the quality of our products, we have updated the mixing instructions to obtain a closer taste and appearance of normal milk. We have kept the same amount of product, simply changed the mixing instructions to gain a creamier milk than what was previously indicated. You may still stretch this can to reach the 80 serving yield, the result will just be a less creamy milk product.

    5/4/13

    Robert

  • GREAT!

    • Price
    • Value
    • Quality

    This is a must have with three small children!

    10/23/13

    MGM

  • good to have on hand

    • Quality
    • Price
    • Value

    will buy more, nice to have on hand...work good in recipes

    4/5/14

    andrew

  • good to have on hand

    • Quality
    • Price
    • Value

    will buy more, nice to have on hand...work good in recipes

    4/5/14

    andrew

  • Nutritious, Fortified Milk on sale!

    • Quality
    • Price
    • Value

    With 3 grandchildren it's important to have milk on hand even in emergency situations. The long shelf life insures we will have a good supply no matter what comes our way.

    6/29/14

    Wendy

  • Will be buying more

    • Price
    • Value
    • Quality
    1 of 2 people found this review helpful

    Great option to have when wanting milk on hand for any emergency.

    2/7/13

    Katie

  • Not the bargain I at first thought.

    • Price
    • Value
    • Quality

    When I saw the sale price on this, I thought it looked like a really good deal, but then I read the fine print. There are only 2.2 pounds of milk powder in a can, which would actually make a bit less than the 50 cups of milk advertised. Using the USDA tables of food composition, 1 cup of nonfat milk weighs 245 g, of which 222.56 g is water, leaving 22.44 g per cup of solids--the part of the milk that will remain behind as a powder after the water is evaporated. Therefore, to make one 8-ounce glass of USDA standard nonfat milk, you need 22.44 g of milk powder, not the 20.4 g indicated here. In all fairness to the Ready Store, this kind of error in the stated amount of milk powder needed to make a glass of milk is endemic in the food-storage industry, and they are closer to the truth than most companies. Everyone is very vague to downright coy about how much powder it actually takes to make a glass of milk from their product (and of course dairy nonfat milk does vary a little in its calorie, protein, and water content). They will all tell you that adding more powder will give you thicker, or as the companies like to say "creamier," milk, and using less powder and more water will give you more glasses of milk beverage, which is self evident. However, presumably people are buying powdered milk for its food value, so the only fair way to calculate how many glasses/quarts you are getting for your money is to use a USDA standard glass of nonfat milk to compare everyone's product and pricing to. There are 998 g of instant milk powder in the Ready Store cans, so dividing by 22.44 g/cup, you get 44-1/2 glasses or 11.12 quarts of USDA-standard nonfat milk per can. At $17.75 per can, that's $1.60 per quart even on sale, which I find pretty steep given that the current price of dairy nonfat milk at my local store is $3.99 a gallon. I'm willing to believe the quality of this is good because everything I've bought here so far has been good quality, and on the up side, the fact this powder is lightweight and fluffy probably means it will really dissolve instantly. I'm not going to be getting any to test that though, because at this price, it's not going to replace my current gold-standard instant powdered milk, one which has come out on top of several taste comparisons, and which I can get at the moment for $115.94 a case of 6 cans including shipping across 5 zones, or $19.32/can for cans that hold 3.1 pounds/1410 g of fortified nonfat milk powder. That company claims their can will make 20 quarts and tells you to use 2/3 to 1 cup of powder per quart (a ridiculously wide range). However, applying the above 22.44 g/cup to their product tells me their can actually makes 62.8 cups/15.7 quarts, and what I really need to use is about 3 T per cup or 3/4 c per quart of their powder (although I own a kitchen scale and always prefer to actually weigh rather than measure). The everyday price per quart for that milk without a sale is then $19.32/15.7 or $1.23/quart. My second choice nonfat powdered milk for taste is currently priced at $112.50 including shipping for a case of 6 cans holding 56 ounces/1580 g of powder, which makes 17.6 quarts at $1.06 per quart.

    At $4.92 a gallon to $4.25 per gallon, the other options are still no great bargain for nonfat milk, but are definitely better than $6.40 a gallon, so I will have to give this a pass unless there's either a blowout sale some day that gets the price down to $13.68 a can or under including any shipping or I have a lot of reward points that need using up to apply toward the purchase.

    From the Ready Store:

    Diana, just because a can of product is lighter than others doesn't mean it wont yield as much or more product. All milk powders are not created equal. Of course ALL of our cans are filled to the brim (some settling may occur in transit) so no one should every worry about getting a can that's 25% empty because it is lighter than another. In the end the only way to really know if your calculations are of value is to buy the milks and try them out. We have tested several competitors that advertise high yield levels per can and when mixing the milk per their instructions you get water with a little white chalk inside. Not very good tasting at all. In order to make it taste good or even decent you have to add a much larger amount of powder which then reduces the yield you will see.

    By the way sampling shouldn't cost too much. Most companies like us offer a pantry can size that will cost around $5-6. Money well spent to REALLY cut through the marketing non-sense that is often out there.

    Thanks,

    The Ready Store

    11/7/13

    Diana

  • MOST POPULAR ReadyResources

      • ReadyBlog

      • Top Tips for Extending Opened Food Storage

        You’ve spent the time, money, and effort in building up your food storage. You’ve done the research into what food storage is best, how long the shelf-life is, the nutrients, etc. But once you open your food storage, what happens after you open it? How long will it last? Will it still last 10-20 years? This ...

        Read More(13 Comments)
      • The Difference Between Food Storage Milks

        Benefits of Milk The majority of us probably grew up with our parents telling us at the dinner table to drink our milk so we could get strong bones! And they were right. Milk is a great source of calcium and with many other nutrients. The National Dairy Council has found that milk is a significant source ...

        Read More(1 Comments)
      • ReadyVideos

      • How did Firemen like Saratoga Farms entrées?
      • Kids Make Lunch with Help from Saratoga Farms
      • Why Choose the Ready Store?

Saratoga Farms Fortified Instant Non-Fat Milk

QUICK FACTS | All Features & Specs

Packaging: #10 Can
Brand: Saratoga Farms
Shelf-Life: 10-20 Years
Total Servings: 50
Total Calories: 3,920
Prep Time: 10 seconds
Cook Time: 0 min.
Yields: 3.125 gallons

Price: $20.95

 Items Will Ship in 5-7 Business Days 

 

Benefits & Description

Improved taste | Nutritious in an emergency | Up to 20 year shelf-life

Use 100% Real Instant Non-Fat Milk in any recipe that requires milk or use as a refreshing drink
Simply add the required amount of water and you can use this to drink or add to any of your family’s favorite recipes! Essential nutrients in your food storage
100% Real Instant Non-Fat Milk is a great source of calcium, protein, and more! In fact, just one serving provides 10 percent of your daily calcium needs. Prepares quickly
Our milk is a true “instant” milk. It mixes with just a spoon even using cold water! Great investment for the future
This can is a great way to have nutritious food storage for the future! It’s great tasting and your kids will love it too! Looking for an instant milk that is easy to prepare and tastes great? Then you’ve come to the right place. Saratoga Farms Fortified Instant Milk is your answer! People can’t believe that a powdered milk can taste this good. Full of nutrients and with a great taste, this milk prepares within moments and has a shelf-life of 20 years!

Our Instant Milk is very simple to prepare. All you need is a spoon, cold water and stir! You’ll be surprised at how well the milk tastes. Take the ultimate test and see if your family can taste the difference. They are sure to love it and it’s perfect to use in all your recipes that require milk.

Milk is a great source of calcium, protein, and other essential nutrients! It’s a great way to add nutrition to your meals in a way that your family will love. They won’t need to get used to food storage because they’ll already be familiar with the great taste!

Our Saratoga Farms Instant Milk also has a great shelf-life of 20 years! It comes in a sturdy, double-enameled #10 that is sealed for quality. We take measures to ensure that your food will be safe and won’t spoil before you need to eat it!

Food storage is all about being prepared for any situation that might come your way. Saratoga Farms Instant Fortified Milk will provide you with a quick, easy, nutritious drink, with a great shelf-life! What better way to be prepared!

What's In-the-Box?

Dairy (1 Can | 50 Servings):
1 can Fortified Instant Milk

Features & Functions

SKU: FD0739
Shipping Weight (lbs): 3.0500
Net Weight of Contents: 2.2 lbs (998 g)
Brand: Saratoga Farms
Packaging: #10 Can
Total Servings: 50
Total Calories: 3,920
Estimated Shelf Life: 10-20 Years
Dimensions (LxWxH): 6.25" x 7" x 6.25"
Allergen and Specialty: Vegetarian, Gluten Free, Pork Free, Shellfish Free, Soy Free
Water Required (gal): 3.125
Food Type: Dairy
Storage Requirements: Click to read
Calories/Day: 0
Serving Size: 1/4 cup dry, makes 1 cup (20.4g)

Nutrition & Ingredients

Nutrition Facts
Serving Size 1/4 cup dry, makes 1 cup (20.4g)
Servings Per Container About 50
Amount Per Serving
Calories 80
Calories from Fat 0
% Daily Value*
Total Fat    0g
0%
Saturated Fat    0g
0%
Trans Fat    0g
Cholesterol    5mg
2%
Sodium    105mg
4%
Total Carbohydrate    11g
4%
Dietary Fiber    0g
0%
Sugars    11g
Protein    8g
%
Vitamin A
42%
Vitamin C
14%
Calcium
10%
Iron
2%
Vitamin D
109%
*Percent Daily Valus are based on a 2,000 calorie diet. Your daily values may be higher or lower depending on your calorie needs.
INGREDIENTS: Nonfat Dry Milk, Lactose, Vitamin A, Vitamin D. CONTAINS: Lactose.
 
 

FREQUENTLY BOUGHT TOGETHER

Saratoga Farms Fortified Instant Non-Fat Milk
+
Ready Store BlenderBottle - 28oz
 
Price for Both Items Together:
$28.70

 

  • A great price for a very essential product!

    • Price
    • Value
    • Quality
    3 of 6 people found this review helpful

    I just ordered four of these cans to add to my stockpile along with the non-fat instant milk i had ordered from you previously. Calcium is so important for maintaining our health. Thank you for this special offer!

    9/14/12

    Wendy

  • probably the best

    • Value
    • Quality
    • Price
    9 of 10 people found this review helpful

    I've ordered probably 10 milk and milk substitutes to try them out to put something up on the shelf that's good. Do not miss out on this product. The gold standard to powdered milk (easy to get / mix) is Carnation. Carnation mixes easily, but as many might agree, tastes like stale cardboard water.

    Saratoga Farms Fortified Instant Milk is FANTASTIC. It doesn't mix quite as easily as Carnation, but will (mix, let stand a minute, mix again) and has a wonderful creamy texture. The other brands I've tried have not mixed with mixing, more mixing, swearing, then mixing, some Santeria and chicken sacrifices then mixing and swearing. Go no further than this product for long term storage.

    From The Ready Store:

    Eric, I edited the review so it was more clear as to what brand you were comparing the milk to.

    Thanks for the review!

    11/19/12

    eric

  • Childhood recipe

    • Value
    • Quality
    • Price
    1 of 3 people found this review helpful

    Does anyone remember crackers and milk for breakfast on a cold winter's day? Merely, heat the milk and pour over a bowl of saltine crackers that has a small amount of butter spread on the top. (It has to be saltines or else the flavor is dull without the salt). It is really good. We would eat this if we were sick with a cold or the flu too.

    11/27/12

    Beth

  • Great tasting & fantastic pricing!

    • Value
    • Quality
    • Price
    3 of 4 people found this review helpful

    The Saratoga Farms Fortified milk is delicious! I mixed up a quart right before bedtime and put in the refrigerate to chill overnight. I tried a glass for a taste test this morning, and I was very pleased with the flavor...and as one reviewer said, it's much better than the grocery store brands! Price? The BEST, especially if you take advantage of the free shipping offer. I compared our local pricing on Carnation from a big box store, and the Ready Store had a slightly better price per ounce, plus I have reliable long term storage in the #10 cans! Stock up today!!

    11/28/12

    Lee

  • price can't be beat

    • Price
    • Value
    • Quality
    0 of 1 people found this review helpful

    can not beat the price. it's hard to find dehydrated milk at such a good price, great for camping. I can put it away,and even if I don't go camping right away, the shelf life allows me not to worried about it going bad before I have a chance to use it.

    1/12/13

    AJ

  • great

    • Price
    • Value
    • Quality
    1 of 1 people found this review helpful

    tastes like milk

    1/26/13

    justin

  • A great product

    • Price
    • Value
    • Quality
    0 of 1 people found this review helpful

    You will be very happy to have this as the price of milk continues to rise.

    3/14/13

    Joseph

  • Great product

    • Price
    • Value
    • Quality
    1 of 2 people found this review helpful

    This is a great product. Load up on it while you can.

    3/16/13

    Barely getting by

  • Not What I Expected

    • Price
    • Value
    • Quality
    1 of 1 people found this review helpful

    Truthfully, I was expecting this product to taste horrible. However, I was completely surprised at how truly good this product tastes. It is even better tasting if it is refrigerated. Exceptionally handy to have around for cooking. I have recently used it because I needed milk for a recipe and was out (son drank the last). Just added water and BAM! Highly recommended.

    4/5/13

    William

  • Very nice

    • Price
    • Value
    • Quality
    1 of 2 people found this review helpful

    This is a great product to have on hand especially if you have children. It gives you the ability to have milk at a moment's notice.

    4/10/13

    Krysten

  • good product and good price

    • Price
    • Value
    • Quality
    1 of 1 people found this review helpful

    Good tasting, easy to make product thats much cheaper than store bought stuff. Tastes the same as store bought but is cheaper by volume and lasts a lot longer too. I keep a pantry can of this handy when returning from vacations to have milk when we need it and stores arent an option.

    4/11/13

    Brian

  • This is a smaller quantity than in the past.

    • Value
    • Quality
    • Price

    This can use to contain 80 servings, for five gallons. Now, only 50 servings are indicated . This will only yield three gallons. Of course, this makes it a much less attractive purchase at this price.

    From The Ready Store:

    In our constant review of the quality of our products, we have updated the mixing instructions to obtain a closer taste and appearance of normal milk. We have kept the same amount of product, simply changed the mixing instructions to gain a creamier milk than what was previously indicated. You may still stretch this can to reach the 80 serving yield, the result will just be a less creamy milk product.

    5/4/13

    Robert

  • GREAT!

    • Price
    • Value
    • Quality

    This is a must have with three small children!

    10/23/13

    MGM

  • good to have on hand

    • Quality
    • Price
    • Value

    will buy more, nice to have on hand...work good in recipes

    4/5/14

    andrew

  • good to have on hand

    • Quality
    • Price
    • Value

    will buy more, nice to have on hand...work good in recipes

    4/5/14

    andrew

  • Nutritious, Fortified Milk on sale!

    • Quality
    • Price
    • Value

    With 3 grandchildren it's important to have milk on hand even in emergency situations. The long shelf life insures we will have a good supply no matter what comes our way.

    6/29/14

    Wendy

  • Will be buying more

    • Price
    • Value
    • Quality
    1 of 2 people found this review helpful

    Great option to have when wanting milk on hand for any emergency.

    2/7/13

    Katie

  • Not the bargain I at first thought.

    • Price
    • Value
    • Quality

    When I saw the sale price on this, I thought it looked like a really good deal, but then I read the fine print. There are only 2.2 pounds of milk powder in a can, which would actually make a bit less than the 50 cups of milk advertised. Using the USDA tables of food composition, 1 cup of nonfat milk weighs 245 g, of which 222.56 g is water, leaving 22.44 g per cup of solids--the part of the milk that will remain behind as a powder after the water is evaporated. Therefore, to make one 8-ounce glass of USDA standard nonfat milk, you need 22.44 g of milk powder, not the 20.4 g indicated here. In all fairness to the Ready Store, this kind of error in the stated amount of milk powder needed to make a glass of milk is endemic in the food-storage industry, and they are closer to the truth than most companies. Everyone is very vague to downright coy about how much powder it actually takes to make a glass of milk from their product (and of course dairy nonfat milk does vary a little in its calorie, protein, and water content). They will all tell you that adding more powder will give you thicker, or as the companies like to say "creamier," milk, and using less powder and more water will give you more glasses of milk beverage, which is self evident. However, presumably people are buying powdered milk for its food value, so the only fair way to calculate how many glasses/quarts you are getting for your money is to use a USDA standard glass of nonfat milk to compare everyone's product and pricing to. There are 998 g of instant milk powder in the Ready Store cans, so dividing by 22.44 g/cup, you get 44-1/2 glasses or 11.12 quarts of USDA-standard nonfat milk per can. At $17.75 per can, that's $1.60 per quart even on sale, which I find pretty steep given that the current price of dairy nonfat milk at my local store is $3.99 a gallon. I'm willing to believe the quality of this is good because everything I've bought here so far has been good quality, and on the up side, the fact this powder is lightweight and fluffy probably means it will really dissolve instantly. I'm not going to be getting any to test that though, because at this price, it's not going to replace my current gold-standard instant powdered milk, one which has come out on top of several taste comparisons, and which I can get at the moment for $115.94 a case of 6 cans including shipping across 5 zones, or $19.32/can for cans that hold 3.1 pounds/1410 g of fortified nonfat milk powder. That company claims their can will make 20 quarts and tells you to use 2/3 to 1 cup of powder per quart (a ridiculously wide range). However, applying the above 22.44 g/cup to their product tells me their can actually makes 62.8 cups/15.7 quarts, and what I really need to use is about 3 T per cup or 3/4 c per quart of their powder (although I own a kitchen scale and always prefer to actually weigh rather than measure). The everyday price per quart for that milk without a sale is then $19.32/15.7 or $1.23/quart. My second choice nonfat powdered milk for taste is currently priced at $112.50 including shipping for a case of 6 cans holding 56 ounces/1580 g of powder, which makes 17.6 quarts at $1.06 per quart.

    At $4.92 a gallon to $4.25 per gallon, the other options are still no great bargain for nonfat milk, but are definitely better than $6.40 a gallon, so I will have to give this a pass unless there's either a blowout sale some day that gets the price down to $13.68 a can or under including any shipping or I have a lot of reward points that need using up to apply toward the purchase.

    From the Ready Store:

    Diana, just because a can of product is lighter than others doesn't mean it wont yield as much or more product. All milk powders are not created equal. Of course ALL of our cans are filled to the brim (some settling may occur in transit) so no one should every worry about getting a can that's 25% empty because it is lighter than another. In the end the only way to really know if your calculations are of value is to buy the milks and try them out. We have tested several competitors that advertise high yield levels per can and when mixing the milk per their instructions you get water with a little white chalk inside. Not very good tasting at all. In order to make it taste good or even decent you have to add a much larger amount of powder which then reduces the yield you will see.

    By the way sampling shouldn't cost too much. Most companies like us offer a pantry can size that will cost around $5-6. Money well spent to REALLY cut through the marketing non-sense that is often out there.

    Thanks,

    The Ready Store

    11/7/13

    Diana